„Follow the White Hat“ – trénink Davea Wottla

„Můj život je úplně jiný díky těm třem setinám sekundy, které znamenaly rozdíl mezi zlatou a stříbrnou medailí.“ – Dave Wottle

© 2018 Runner’s Tribe, všechna práva vyhrazena

Video ze zlatého závodu na 800 metrů z olympijských her v Mnichově v roce 1972, které natočil Dave Wottle, je zážitek. Natolik, že už několik let koluje virálně po internetu, pokud jste ho ještě neviděli, pak s dovolením pozastavte toto strhující čtení, prohlédněte si ho a pak se k němu možná vraťte (video ze závodu níže).

Wottle v ten úžasný den ukradl vítězství o 0,03 sekundy v čase 1:45,9 min. Fascinující je, že Wottle nebyl ani v plné kondici, jeho kilometráž byla v přípravě výrazně nižší, brzdilo ho zranění v období mezi olympijskými testy v USA a samotnou olympiádou.

Zranění se však Wottlemu toho roku nehodlalo postavit do cesty. V roce 1972 byl Wottle mužem na 800 m a do svého životopisu přidal světový rekord 1:44,3 na mistrovství AAU. Wottle byl však superhvězdou NCAA i světového formátu. Závodil za Bowling Green University, také v roce 1972, v tom úžasném roce, získal titul NCAA na 1500 m; v následujícím roce získal titul na míli.

Runner’s Tribe se ohlédl za tréninkem tohoto olympijského vítěze, který přišel zezadu.

Volné zdroje

• Marathon and Distance Runner (časopis) duben 1986 – str. 41.
  • Rozhovor Davea Wottla s Garym Cohenem.

Osobní rekordy

Zajímavost

Milovník!!!

„Nikdy jsem netrénoval na 800 metrů, vždy na míli“ – Dave Wottle

I po olympijském vítězství na 800 metrů Wottle vždy tvrdil, že jeho schopnosti spočívají spíše v běhu na 1500 metrů než na 800 metrů. Přestože byl Wottle obdařen zjevným hrubým tempem, vždy cítil, že jeho Achillovou patou je rychlost.

Toto přesvědčení bylo tak silné, že na olympijských zkouškách v USA v roce 1972 se Wottle přihlásil do běhu na 800 m, protože náhodou připadl na stejný den jako rychlostní trénink, a tak mu trenér poradil, aby místo toho běžel 800m. Když se dostal do finále a zvítězil, začali se na 800 m dívat v novém světle.

„Na 800 m jsem se také cítil nejistě, protože jsem se utkával s běžci přecházejícími ze 400 m, kteří měli mnohem lepší rychlost nohou“. – Dave Wottle

Video – Olympijské finále na 800 m 1972 – Za bílou čepicí

Mile PB a Steve Prefontaine

„Hele, co kdybys přijel do Eugene a zaběhneme si rekord na míli. Dovedu tě tam za 2:56 a pak každý sám za sebe v posledním kole.“ „Ahoj. – Steve Prefontaine

„Skvělé. Dobrý nápad. – Dave Wottle

Když vás Steve Prefontanie v roce 1973 pozval na závod, nebylo to nic, co by nějaký ambiciózní běžec mohl odmítnout. Tak tomu bylo i v roce 1973, kdy „Pre“ pozval Wottla do Eugene, aby se pokusil o světový rekord na míli.

A pokusili se. ‚Pre‘ držel tempo až do závěrečných 200 m, kdy se Wottle jen tak tak vyškrábal domů, zvítězil a stanovil si nový osobní rekord 3:53,30 (oproti Preovu 3:54,60).

„Prefontaine mě přivezl rovnou za 2:56 – přesně jak řekl. Vedení jsem se ujal asi 180 metrů před cílem“. – Dave Wottle

Specifika základního tréninku

BĚŽECKÝ TRIBUS PLATÍ NAŠIM SPISOVATELŮM & FILMOVÝM TVŮRCŮM, ABY VYTVOŘILI VYNIKAJÍCÍ & ZÁBAVNÝ OBSAH. POMOZTE PODPOŘIT TYTO PROFESIONÁLY A PŘIPOJTE SE K RT PREMIUM NYNÍ.

PRO ZOBRAZENÍ TOHOTO OBSAHU SE PROSÍM ZAREGISTRUJTE DO PRÉMIOVÉHO OBSAHU PRO ČLENY RUNNER’S TRIBE. ZÍSKALI JSME NEJLEPŠÍ SVĚTOVÉ AUTORY A FILMAŘE, ABYCHOM KAŽDÉMU SPORTOVCI, TRENÉROVI, RODIČI NEBO FANOUŠKOVI POSKYTLI DOKONALÝ PORTÁL PRO ATLETICKÉ VZDĚLÁVÁNÍ, ZÁBAVU A INSPIRACI.