Joe Young porušil CBA. Dostane druhou šanci v NBA?

Nedávno Joe Young uzavíral kariéru středoškolského basketbalisty, který hrál za Yates (Houston, TX) HS. Psal se rok 2011 a jako senior hrající pod vedením Grega Wise uzavřel sezonu s pěknou průměrnou bilancí 27-4-4, ke které přidal také více než čtyři krádeže na zápas. Není divu, že dotáhl tým Yates Lions k perfektní bilanci 34-0, udělal z něj tým č. 1 v soutěži. 1 v zemi a osobně byl jmenován do několika All-American týmů, přičemž sbíral trofeje, jako je Texaský hráč roku. Jo, a čip také putoval do Yatesu, přičemž Young byl jmenován MVP finále. Žádný vtip.

To je však téměř 10 let zpátky a poté Young zůstal ve státě a hrál za Houston Cougars – i když jeden rok vynechal kvůli problémům s vedením a personálem Houstonu -, kde zaznamenal 62 zápasů (46 startů), než přestoupil do Oregonu a hrál za Ducks v sezónách 2014 a 2015 NCAA. Po pravdě řečeno, Young se nikdy nepřestal zlepšovat: z 2,3 Win Shares jako nováček se dostal na 5,0, 5,6 a znovu 5,6 v posledním ročníku. Jeho bilance poskočila z 11-3-2 v první sezóně v areálu Houstonu na 20-4-4 po uzavření vysokoškolské kariéry v Oregonu. Během tří let, kdy denně nastupoval v NCAA, jeho útočné hodnocení nikdy nekleslo pod hranici 115 a v juniorské sezóně dosáhlo směšných 132,3 bodu. To bylo jedním slovem šílené.

Složíme-li všechny tyto informace dohromady a dostaneme-li se do léta 2015, které předcházelo draftu NBA, začne být kolem Youngova jména stále hlasitější šum. Takový, že ho Indiana ukořistila ve druhém kole draftu z celkového 43. místa. Docela slušný úlovek vzhledem k tomu, že Young si s sebou nesl ocenění Pac-12 POY.

Young byl vždycky střelec už od svých raných středoškolských let, to je jisté, jak potvrzuje jeho „Joey Buckets“. Za Pacers odehrál tři sezony (127 zápasů v letech 2016 až 2018) a ve svém posledním roce v NBA dokonce nastoupil do soutěže. Nikdy však nedostal dostatek šancí a ve své poslední sezoně se zastavil na 10,5 mpg v L. Na konci sezony 2018 se Indiana rozhodla Younga propustit a v srpnu téhož roku už Young podepsal roční smlouvu na zkoušku s týmem Nanjing Monkey King z CBA.

To, co následovalo, se dá popsat jedině jako chytání fuega.

Dvouleté působení Joea Younga v CBA v souvislostech

Když si představíte CBA – nebo jakoukoli jinou ligu mimo Státy, která se nejmenuje Euroliga -, pravděpodobně se vám vybaví soutěž pro důchodce dokonale uzpůsobená pro exkurzi na konci kariéry. To zdaleka není pravda. Zeptejte se Joea Younga.

Young vstoupil na čínskou půdu ve svých 26 letech jako absolutní cizinec v zemi, přesto přišel, aby navždy udělal díru do CBA. Abych pochopil Youngovy výkony, nechtěl jsem se podívat jen na údaje z letošního nebo loňského roku, ale spíše na celou historickou perspektivu. Není to dokonalé ani obrovské, ale přes Basketball-Reference.com jsem našel dostatek čísel, abych získal informace ze sezon CBA od roku 2012 do roku 2020, což je dobrý devítiletý vzorek zahrnující 2 727 záznamů o hráčských sezonách. Young má dvě z nich a takto vypadá jejich srovnání:

• 2019 Joe Young per-game averages: Průměry na zápas: 36,1 pg, 5,1 rpg, 5,2 apg, 2,0 spg
  • 2020 Joe Young: průměr na zápas: 38,3 ppg, 4,7 rpg, 6,4 apg, 2,3 spg

Sezóna 2019 byla pro Younga skvělá. Youngova sezona 2020 byla bláznivá.

Stačí se podívat na Youngova čísla mezi ostatními hráči CBA, kteří během posledních devíti sezon odehráli minuty, abyste pochopili, jak neuvěřitelná byla Youngova výkonnostní úroveň v uplynulých 24 měsících. Jistě, úroveň soutěže v CBA není stejná jako v NBA, to ví každý, ale porovnání Younga s jeho vrstevníky umožňuje objevit skutečně talentovaného hoopera, který našel své místo v Číně a nyní doufá, že se vrátí zpět do NBA.

V letošní sezoně 2020 zaznamenal Young v průměru nejvíce bodů na zápas ze všech hráčů v CBA – 38,3 bodu na zápas a noc. Na druhém místě skončil Dominique Jones s 37,8 body na zápas, jenže ten to dokázal v pouhých 28 odehraných zápasech. Young si svůj průměr udržel neuvěřitelných 44 (z maximálně možných 46) zápasů, přičemž odehrál 40,3 (!) minuty na zápas! Samozřejmě vedl ligu v počtu minut na zápas a v celkovém počtu minut zaostal pouze za Deshaui Shi (1 734 ku 1 758, i když Shi odehrál o jeden zápas více).

V posledních devíti sezónách se pouze dvacetkrát stalo, že hráč v CBA dosáhl průměru 35+ bodů na zápas. Young to dokázal ve svých dvou profesionálních kampaních v Číně. Pouze Young to dokázal ve dvou sezónách po sobě, nemluvě o tom, že v sezónách, kdy dosáhl tohoto průměru 35 bodů na zápas, odehrál alespoň 43 zápasů. Jediní dva další hráči, kteří se dostali na tuto hranici na zápas a zároveň odehráli více než 43 zápasů, byli Darius Adams a Jimmer Fredette, oba v roce 2019. Škoda, že jim však do Youngových 38,0 bodu na zápas chybělo více než jeden bod.

To jsou všechno čísla na zápas. A co ta hrubá, počítaná? Ty jsou ještě šílenější, a to díky objemu herního času, který Young za dva roky za oceánem nasbíral. Nebudete tomu věřit, ale Young má dva nejvyšší počty dosažených branek od roku 2012: 569 dosažených branek v roce 2019 a ještě šílenějších 595 dosažených branek v této sezóně. Na třetím místě je Darius Adams s 558 fgm v roce 2019, který už o 11 méně než Young v roce 2019 a o 37 méně než v roce 2020. Aby toho nebylo málo, Young právě uzavřel sezonu s celkovým počtem 1687 nastřílených bodů, což je čerstvý rekord ČBA. Banány.

Také nejde o to, že by Joey Buckets byl střeleckým typem hráče. K tomu má ve skutečnosti daleko. Youngovo střelecké rozpětí v roce 2020 činí 0,505/,367/,890 bodů. Blíže k 50/40/90 se podle mě nedostane, a jeho 0,569 eFG% z obludných 1 178 pokusů o střelbu z pole se v uplynulé sezoně umístilo na devátém místě v CBA. To opět popírá všechny šance a nedává to moc smysl. Young vystřelil o 420 střel více než druhý Dominique Jones, přesto dokázal zakončit s lepšími procenty z trojky (.367 ku .283), dvojky (.569 ku .566) a čáry trestných hodů (.890 ku .806). A teď si to zkuste uvědomit – pokud to dokážete.

Aha, Young se zlepšil i v ostatních oblastech hry, kdyby vás to zajímalo. Zatímco Joeyho mojo rozhodně padá kbelíky, jeho 5,6 asistence za 36 minut bylo v této sezoně 16. místo v CBA a jeho 2,0 krádeže byly 17. nejlepší hodnotou. Když se to vezme kolem a kolem, jen pět hráčů se od roku 2012 v CBA dostalo na hranici 33-4-5-2 na 36 minut, včetně Younga v roce 2020.

Na hranici 38-4-6-2 na zápas dosáhli pouze tři muži včetně Joeyho (Darius Adams a Pierre Jackson), ale opět, ostatní si tuto hranici udrželi na šesti a 18 odehraných zápasech méně s rozdílem od 150 do 700 minut herního času ve srovnání s Youngovými minutami v sezoně 2020. I při snížení bodové hranice na 30 bodů na zápas je v souboru dat pouze 15 záznamů. Jen si to představte.

Zapomněl jsem zmínit, že Young na závěr sezony 2020 absolvoval sérii sedmi zápasů, v nichž v každém z nich shodil více než 48 bodů: Joey Buckets dal 51, 74 (!!!), 57, 49, 53, 48 a 53 bodů. V podstatě měl průměr 55 bodů na zápas při 50,3 % FG a k tomu 6,1 apg. Šílené.

Na jeho výkon 74 bodů se můžete podívat příště, pokud chcete být svědky velikosti.

Ačkoli Young ve svém prvním a jediném tříletém působení v NBA u Pacers nehrál na nejlepší úrovni, nyní je opět volným hráčem a hledá si tým. Sezona CBA pro něj skončila – Nanjing Monkey Kings nepostoupili do play-off – Young se již přestěhoval zpět do USA a čeká na telefonáty pro nadcházející sezonu. Není jisté, že se Joey Buckets vrátí do asociace, až (pokud) koncem tohoto roku začne sezona 2020-21, ale měl by dostat přinejmenším druhou šanci ještě jednou vyzkoušet americké profesionální vody.

Zbývá doufat, že Joe Young najde domov v NBA. A hele, kdo říká, že by nemohl být skvělou posilou týmu, který se v těchto dnech může pochlubit jediným dalším hráčem, který v L zaznamenává více než 30 bodů na zápas, a který má shodou okolností základnu v Youngově rodném městě Houstonu?