Pinch runner

A pinch runner egy baseballjátékos, akit kifejezetten a bázison lévő játékos helyettesítésére cserélnek. A pinch runner gyorsabb vagy más módon képzettebb lehet a bázisfutásban, mint az a játékos, akit a pinch runner helyettesít. Előfordul, hogy a pinch runnert más okokból (például dupla csere), kidobás miatt, vagy ha az eredetileg a bázison lévő játékos megsérült (például ha dobás érte).

A pinch runner becserélése a UC San Diego Tritons softball mérkőzésen

A baseball hivatalos szabályainak 10.24(c) szabálya szerint a pinch-runner nem számít be egy lejátszott mérkőzést az egymás utáni mérkőzéssorozat céljaira. Tény, hogy Alfredo Griffin, a Toronto Blue Jays játékosa győztes futást szerzett egy mérkőzésen, mégis véget ért az egymást követő mérkőzések sorozata, mivel csak cserefutóként szerepelt.

A baseball többi cseréjéhez hasonlóan, amikor egy játékost cserefutóvá tesznek, az adott játékost kiveszik a játékból. A pinch runner a menedzser belátása szerint a játékban maradhat, vagy lecserélhető. Korábban a baseball történetében a csapatok alkalmanként “udvariassági futókat” is használtak a pinch runnerek mellett. Az olyan bázisfutót, akinek sérülés miatt ideiglenesen el kellett hagynia a játékot, egy udvariassági futó helyettesítette. Az udvariassági futó elhagyhatta a játékot, és később újra pályára léphetett, vagy lehetett egy már a játékban lévő játékos, aki más pozícióban játszott. Az a játékos, akinek el kellett hagynia a játékot, szabadon visszatérhetett a játékba. A Major League Baseballban utoljára 1949-ben alkalmaztak udvari futót. A baseball hivatalos szabályainak 3.04-es szabálya ma már tiltja az udvariassági futókat.

Az egyik leghíresebb pinch runner Herb Washington volt az Oakland Athletics játékosa. Az Oakland tulajdonosa, Charlie Finley, aki rendhagyó gondolkodóként volt ismert, úgy gondolta, hogy hasznos lenne, ha lenne egy “kijelölt futó” – egy gyors játékos a játékoskeretben, akinek egyetlen feladata, hogy időnként belépjen a játékba, és a lassabb játékosok helyett fusson a bázisokon. Leszerződtette Washingtont, egy futósztárt, akinek nem volt baseball-tapasztalata. Washington 1974-ben és 1975-ben 105 mérkőzésen lépett pályára az Athletics színeiben, 33 futást ért el és 31 bázist lopott, anélkül, hogy egyszer is pályára lépett volna, vagy ütőre lépett volna. Az 1975-ös Topps baseballkártyája az egyetlen olyan baseballkártya a történelemben, amelyen a “Pinch Runner” pozíció megjelölés szerepel.

A statisztikai és pontgyűjtési célokra a pinch runnert PR-rel jelölik.