Analityk kredytowy: opis stanowiska pracy

Analitycy kredytowi muszą być w stanie poradzić sobie z bardzo wysokim poziomem odpowiedzialności w swojej pracy – niektóre propozycje kredytowe mogą dotyczyć kwot nawet 50 000 000 funtów

Co robi analityk kredytowy? Kwalifikacje i szkolenia | Kluczowe umiejętności

Analitycy kredytowi określają zdolność kredytową osób lub firm ubiegających się o pożyczki.

Pracodawcy obejmują banki komercyjne, inwestycyjne i zagraniczne, firmy private equity, firmy zarządzające inwestycjami/aktywami, firmy ubezpieczeniowe oraz specjalistyczne agencje ratingowe (na przykład: S&P Global Ratings, Dun and Bradstreet). Typowe zadania obejmują:

  • zbieranie informacji o klientach
  • czytanie briefów finansowych
  • ocenianie, analiza i interpretacja skomplikowanych informacji finansowych
  • podejmowanie analizy ryzyka poprzez opracowywanie modeli statystycznych
  • wizyty u klientów
  • utrzymywanie ekspozycji kredytowych firmy w ramach ustalonych limitów ponoszonego ryzyka
  • wypełnianie formularzy wniosków kredytowych i przedkładanie ich do zatwierdzenia komitetom kredytowym
  • wykorzystywanie systemów oceny zdolności kredytowej dla małych kwot kredytów (takich jak małe niezabezpieczone pożyczki osobiste)
  • utrzymywanie aktualnej wiedzy na temat kluczowych zagadnień (np. prawnych, ryzyko rynkowe i kwestie zgodności)
  • pomaganie w podnoszeniu jakości wniosków kredytowych
  • przedstawianie zaleceń dotyczących zmian proceduralnych/politycznych.

Miejsca pracy są ogłaszane przez usługi karier i specjalistyczne agencje rekrutacyjne (głównie dla doświadczonych analityków) online, w gazetach, w tym The Financial Times i The London Evening Standard, oraz w publikacjach takich jak Bloomberg Businessweek, Investors Chronicle, The Economist i The Banker, plus ich odpowiedniki online.

Wskazane jest podjęcie badań sektorowych i firmowych, uczestniczenie w prezentacjach, nawiązywanie kontaktów i wysyłanie aplikacji spekulacyjnych. Zaleca się również wczesne składanie podań na ogłoszone wakaty.

Wymagane kwalifikacje i szkolenia

Kariera analityka kredytowego jest częściej otwarta dla absolwentów niż absolwentów szkół. Jednak absolwenci szkół mogą mieć możliwość wejścia do zawodu, podejmując najpierw naukę w celu uzyskania kwalifikacji zawodowych w CFA Institute, zaczynając od kwalifikacji na poziomie podstawowym, takich jak Certyfikat Zarządzania Inwestycjami. Wskazane jest zdobycie doświadczenia w finansach, np. na stanowisku administracyjnym. Może to zająć kilka lat, aby uzyskać wystarczająco wysokie kwalifikacje, aby znaleźć zatrudnienie jako analityk kredytowy.

Absolwenci będą potrzebować dobrego dyplomu z wyróżnieniem w dowolnym przedmiocie (min. 2.1) wraz z kilkuletnim odpowiednim doświadczeniem. Kwalifikacje w zakresie studiów biznesowych, zarządzania, statystyki, finansów, matematyki, rachunkowości lub ekonomii mogą być pomocne, podobnie jak MBA lub podobne kwalifikacje podyplomowe/profesjonalne. Osiągnięcie statusu Chartered poprzez podjęcie kwalifikacji Chartered Finance Analyst w CFA Institute jest zalecane, aby wspomóc Twoje perspektywy zawodowe.

Relewantne płatne lub dobrowolne doświadczenie zdobyte poprzez programy insight, job shadowing, praktyki zawodowe i staże mogą być szczególnie korzystne.

Kluczowe umiejętności dla analityków kredytowych

Pracodawcy poszukują adaptacyjnych, pewnych siebie, niezawodnych i zmotywowanych absolwentów z silnymi umiejętnościami zarządzania czasem, bardzo dobrym okiem do szczegółów i zdolnością do efektywnej pracy pod presją. Doskonałe umiejętności informatyczne, analityczne, numeryczne, interpersonalne, komunikacyjne, rozwiązywania problemów i pracy w zespole są również niezbędne. Więcej na temat umiejętności, których potrzebujesz w bankowości i programach inwestycyjnych dla absolwentów.

Następnie: szukaj staży i pracy dla absolwentów

  • Zobacz nasze oferty pracy w bankowości inwestycyjnej i inwestycjach
  • Zobacz nasze oferty staży w bankowości inwestycyjnej i inwestycjach