2020 NASCAR XFINITY Series Pocono Race Page – Jayski’s NASCAR Silly Season Site

Chase Briscoe se adună pentru o victorie NASCAR Xfinity în prelungiri la Pocono: Chase Briscoe a recuperat de la o penalizare pentru depășirea vitezei la boxe și de la un derapaj cu 21 de tururi înainte de final pentru a obține a patra sa victorie a sezonului în seria NASCAR Xfinity în cursa Pocono Green 225 de duminică. Într-o cursă care a ajuns la prelungiri după un al nouălea avertisment record pe Pocono Raceway de 2,5 mile, Briscoe a cedat conducerea lui Ross Chastain în virajul 1 după ultima repornire, dar a recuperat primul loc în Tunnel Turn și a terminat cu 1,015 secunde în fața Chevrolet-ului nr. 10 un tur și jumătate mai târziu. Victoria, prima obținută de Briscoe la Pocono și a șasea din carieră, l-a lăsat pe pilotul Fordului nr. 98 de la Stewart-Haas Racing Ford la jumătatea drumului spre obiectivul său declarat de a obține cel puțin opt victorii în acest sezon.(6-28-2020)

Paint Schemes

#98-Chase Briscoe a câștigat cursa Pocono Green 225 NASCAR XFINITY Series de la Pocono Raceway. Victoria este a 4-a din acest an, prima sa victorie la Pocono și a 6-a din carieră.
#10-Chastain a terminat pe locul 2, urmat de #51-Clements, #21-Snider, #1-Annett, #7-Allgaier, #02-Moffitt, #61-Hill, #18-Herbst și #4-Little.
Briscoe s-a învârtit cu 30 de tururi rămase atunci când un pneu a căzut, dar a luptat din nou pentru a prelua conducerea cu 7 tururi rămase și a ținut piept unei atacuri târzii puternice a lui Chastain.
Locul 2 al lui Chastain i-a adus 100.000 $ Dash for Cash peste #11-Haley , #22-Cindric și #90-Labbe.
Pole sitter #9-Gragson a terminat pe locul 22.
Stage 1 a fost câștigat de #22-Cindric. Etapa 2 a fost câștigată de #7-Allgaier.
Au fost 12 schimbări la conducere între 6 piloți și 9 atenționări pentru 31 de tururi cu steag galben.
Viteza medie a cursei a fost: 108.563mph.
Vezi detalii despre cursă la: Rezultatele cursei, Clasamentul pe puncte al piloților, Clasamentul pe puncte al proprietarilor, Raportul cumulativ, Raportul de penalizare.

Fapte rapide despre cursă – Pocono:
Chase Briscoe a câștigat cea de-a 5-a cursă anuală Pocono Green 225 Recycled by J.P. Mascaro & Sons – NASCAR Xfinity Series Race, a șasea sa victorie în 62 de curse Xfinity Series.
Aceasta este a patra sa victorie și a noua clasare în top 10 în 2020.
Aceasta este prima sa victorie și a doua clasare în top 10 în trei curse pe Pocono Raceway.
Ross Chastain (al doilea) a înregistrat prima sa clasare în top 10 în cinci curse pe Pocono Raceway. Este a zecea sa clasare în top 10 în 2020.
Jeremy Clements (al treilea) a obținut prima sa clasare în top 10 în cinci curse pe Pocono Raceway.
Riley Herbst (al nouălea) a fost cel mai bine clasat debutant.
Chase Briscoe conduce în clasamentul pe puncte cu 3 puncte peste Noah Gragson.