Data nașterii: 13 iunie 1973 (47 de ani)
Înălțime: 5 ft 10 in (1.78 m)
Profesie: Prezentator, cascador
Naționalitate: Statele Unite ale Americii

Cât valorează Tanner Foust?

Tanner Foust este un pilot de curse profesionist, pilot de cascadorii și prezentator de televiziune și are o avere netă de 1,2 milioane de dolari. Tanner Foust și-a câștigat valoarea netă din postura de pilot de curse profesionist. Crescut într-o familie de marinari, Foust a petrecut câțiva ani, în copilărie, în Scoția, unde a descoperit cursele de raliu și a învățat să conducă pe drumurile de țară din apropierea casei sale. A absolvit Universitatea din Colorado cu o diplomă în biologie moleculară. După facultate, a început să lucreze ca antrenor de conducere pe gheață, instructor la evenimente de marketing auto și să concureze în tot ce putea, inclusiv în raliuri și drifturi. A făcut trecerea la cursele profesioniste în 2003, iar în scurt timp s-a mutat în California pentru a începe să conducă cascadorii pentru filme de la Hollywood. Concurează în raliuri, drifturi, curse pe gheață, time attack și rally cross, cu multiple clasări pe podium și campionate naționale. Este coprezentator al versiunii americane a serialului de televiziune despre automobilism, Top Gear. Pilot profesionist cu un palmares de topuri, este de trei ori medaliat cu aur la X Games și de două ori campion la Formula Drift. Experiența sa variată în curse include, de asemenea, competiții pe roți deschise, Pikes Peak Hill Climb, curse de raliu, curse de mașini sport și SCORE Baja. A fost pilot cascador pentru filme precum The Fast and the Furious Tokyo Drift, Iron Man 2 și The Dukes of Hazzard. A participat la X Games XIII, unde a câștigat aurul în proba de curse de raliu. De asemenea, a participat la Rally America în 2009. În 2010, la X Games XVI, a obținut aurul la Rally Car Racing și Rally Car Super Rally, la volanul mașinii Rockstar Energy Ford Fiesta. De asemenea, a participat la Campionatul European de Rally Cross pentru piloți, devenind primul american care a făcut acest lucru. Tanner Foust s-a născut la 13 iunie 1973 în nordul Californiei.