Zeptejte se Sama Farmera: Proč se NFL nezbaví dvouminutového varování?

Farmer: Rich McKay, předseda soutěžního výboru, řekl, že si nevzpomíná na žádnou diskusi o zrušení dvouminutového varování. Týmy na dvouminutové varování spoléhají jako na dodatečný oddechový čas a lize dává další příležitost k reklamám, takže nečekejte, že se to změní.

„Trochu to resetuje scénu pro poslední dvě minuty hry,“ řekl vysloužilý quarterback Rich Gannon. „Když se podíváte na dnešní NFL, je každý zápas téměř na jedno skóre. Takže když přemýšlíte o zápase na jedno skóre, jsou ty poslední dvě minuty rozhodující. Pokud mají dobré týmy dobře zakončovat zápasy v závěru, jsou tyto dvě minuty velmi důležité. Zkušený rozehrávač, který je opravdu dobrý ve dvouminutovém cvičení, a tým, který chápe, jak se v těchto situacích chovat. Nevidím, že by se to někam vytratilo.“

Ale otázka vybízí k tomuto: Jak vůbec NFL přišla na dvouminutové varování? S tímto dotazem jsem se obrátil na Jona Kendla, archiváře v Síni slávy profesionálního fotbalu. Podle Kendleho se v roce 1892, kdy profesionální fotbal začínal, hrály dva 45minutové poločasy s patnáctiminutovou přestávkou. Na ukazateli skóre nebyly žádné hodiny, takže bylo na rozhodčím, aby kapitánům týmů oznámil, kolik času zbývá do konce poločasu, a měl tak učinit někdy mezi 10 a 5 minutami.

V průběhu následujícího desetiletí se zápasy zkracovaly a v roce 1906 byly zkráceny na současné dva třicetiminutové poločasy. Úkol informovat kapitány o zbývajícím čase přešel na polního rozhodčího. V roce 1910 byly zápasy rozděleny na čtyři čtvrtiny.

V roce 1942 bylo v pravidlech stanoveno, že rozhodčí musí oznámit rozhodčímu, když do konce každého poločasu zbývají dvě minuty. Kendle uvedl, že v roce 1949 je v souboru pravidel poprvé uvedeno, že se oddechový čas uděluje na signál, že v každém poločase zbývají dvě minuty.

„Můj nejlepší odhad je, že se začaly zastavovat hodiny na dvě minuty v roce 1942, ale v žádné ze sbírek pravidel, které jsem četl, jsem to neviděl,“ napsal Kendle.

V kanadské fotbalové lize je tříminutové varování a v Aréna lize minutové varování. Všechny tři poskytují čas na to, aby člověk vstal a vzal si nápoj z ledničky.

Mají hráči tréninkového družstva minimální plat v NFL, nebo má NFL vůbec minimální plat?“

Dick Terrill, Torrance

Farmer: Každý tým může mít ve svém tréninkovém týmu 10 hráčů a není to špatná práce, platí minimálně 6 900 dolarů týdně a 117 300 dolarů za celou sezónu. V příští sezóně se tato částka zvýší na 7 200 dolarů a 122 400 dolarů. Přesto to bledne ve srovnání s 53člennou soupiskou, kde minimální plat pro nováčky letos činí 450 000 dolarů, příští rok 465 000 dolarů a v roce 2018 480 000 dolarů.