Foci vagy foci? Ez az egyik legnagyobb vita a sportrajongók között világszerte. Míg Európában, Ázsiában és Dél-Amerikában szinte mindenki imádja a futballt, és egész évben szenvedélyesen követi, addig az amerikaiak kicsit másképp gondolkodnak. Észak-Amerikában a játékot, amelyet a világ többi része követ, Soccer néven ismerik, mivel nekik megvan a futball saját verziója. Összezavarodott? Nos, akkor hadd tisztázzunk mindent. Íme a különbség a futball és a foci között:

Valamit tisztázzunk: a futball és a foci két különböző dolog. A foci egy olyan játékra használt gyűjtőfogalom, amelyben két csapat próbálja egymást időhatáron belül túlszárnyalni. Valójában a világ különböző részein különböző típusú focilabdák vannak játékban. Az Association Football (vagy az európai futball, ahogy sokan nevezik), a Gridiron Football (amerikai futball), az ausztrál futball, a rögbi és a Gaelic Football a futball típusai szerte a világon.

De akkor mi is az a foci? Egyszerűen fogalmazva, a Soccer az amerikaiak által az egyesületi labdarúgásnak (igen, a Messivel és Ronaldóval) adott elnevezés, csak azért, hogy megkülönböztessék a saját futballformájuktól.

Mint már említettük, a futball kifejezés országonként eltérő. De kezdjük az asszociációs labdarúgással, azzal, amelyikhez mi leginkább kötődünk. (No Pun intended!)

Association Football

Difference between football and soccer | Credits Newsweek

Kétségkívül ez a leghíresebb sportág a világon. A 200 országban aktív követői vannak, az asszociációs labdarúgás népszerűsége semmilyen más sportággal nem vetekszik. A legutóbbi, 2018-as FIFA-világbajnokság közel 3,3 milliárd nézőt vonzott világszerte. Ez a világ népességének több mint 40%-a.

Az egyesületi labdarúgást vagy egyszerűen labdarúgást két, egyenként 11 játékosból álló csapat játssza. Mindkét fél két, egyenként 45 perces félidőben próbálja felülmúlni a másikat. Ha a pontszámok kiegyenlítettek, a mérkőzés vagy döntetlenre végződik, vagy hosszabbítás következik, amely a torna formátumától függően egyenként 15 perces félidőkből áll. A büntetőpárbaj végül akkor választja el a csapatokat, ha a 120 perc leteltével is egálra állnak. A listán szereplő sportágak közül a labdarúgás az egyetlen, amelyikben tényleges órát használnak. Ezért a mérkőzés meghatározott időn belül befejeződik.

A játékosok nem érinthetik a labdát kézzel vagy karral, kivéve a kapust, aki a büntetőterületként megjelölt területen kezelheti a labdát. A többi mezőnyjátékos használhatja a lábát vagy a fejét, hogy lehetőséget teremtsen a gólszerzésre és megtalálja a kapu hátsó részét.

A labdarúgás a leghíresebb játék Európában, Dél-Amerikában, valamint Ázsia és Észak-Amerika egyes részein is. Európában öt labdarúgó-bajnokság, az EPL (Anglia), a La Liga (Spanyolország), a Serie A (Olaszország), a Bundesliga (Németország) és a Ligue 1 (Franciaország) számít a leghíresebb labdarúgó-bajnokságnak. A Bajnokok Ligája, a legjobb európai csapatok versenye szintén az egyik legnézettebb verseny. A dél-amerikai országokban, különösen Brazíliában a futball vallás. Argentína, Uruguay és Chile is híres a futball iránti szeretetéről.

Foci

De Észak-Amerikában nem a futball, hanem a Soccer az. Az Egyesült Államokban az amerikai foci sokkal nagyobb dolog. Ezért a megkülönböztetés érdekében az egyesületi labdarúgást Soccer-nek nevezték el. De ettől még a focit olyan országokban játsszák, mint az USA és Mexikó. Valójában Kanada, Mexikó és az USA együtt rendezi majd a 2026-os FIFA-világbajnokságot.

Gridiron football (észak-amerikai futball)

A futball és a labdarúgás közötti különbség | Credits AL

A Gridiron football csak a futball Észak-Amerikában. De ebben a futballtípusban is van felosztás. Az amerikai futball és a kanadai futball a Gridiron futball két különböző fajtája. De a kettő közül az amerikai futball, amelyet talán láttál vagy nem láttál a National Football League-ben (NFL) vagy a Super Bowlban, a leghíresebb.

Az amerikai futball nemcsak az NFL és a Super Bowl miatt híres, hanem a játékot főiskolai és egyetemi szinten is ugyanolyan intenzitással játsszák. Hatalmas hatással van az USA kultúrájára.

Az amerikai futball szabályai

Credits Philadelphia Inquirer

Az amerikai futballt is 11 a 11 ellen játsszák, ahol az a csapat nyer, amelyik a legtöbb pontot szerez a meghatározott idő végén. A profi bajnokságokban az időtartam 60 perc, két, egyenként 30 perces félidő és négy, egyenként 15 perces negyedóra. A főiskolai vagy középiskolai futballmérkőzéseken a mérkőzéseket összesen 48 percig játsszák. Annak ellenére, hogy a játékidő 60 perc, egy normál NFL-meccs a megszakítások, időkérések és szünetek miatt több mint három órán át tart. Ha a meghatározott idő végére az állás kiegyenlítődik, a liga szabályaitól függően hosszabbítást vagy hirtelen halál időszakot játszanak.

Az amerikai futballban a játékosok rúghatnak, dobhatnak és futhatnak a labdával a kezükben. A touchdown hat pontot ér a játékban. Ezt úgy lehet elérni, hogy a játékot a csapat saját térfeléről kell kezdeni, és végül a labdát az ellenfél térfelének végvonaláig kell vinni passzolással, dobással vagy futással a labdával a kézben.

A touchdown után a pontot szerző csapat megpróbálhat még egy vagy két pontot szerezni, amelyet touchdown utáni pontnak (PAT) neveznek. Abban az esetben, ha a felek úgy döntenek, hogy a labdát két vagy három yardról átrúgják a kapufán, az egy pontot ér. A normál touchdown pedig két pontot ér. Ha egy labdaszedőt a saját végzónájában szerelnek, két biztonsági pontot kap a szerelést fogadó csapat.

A kanadai futball nem sokban különbözik az amerikai futballtól, néhány alapvető különbséggel. A játékot 12 a 12 ellen játsszák nagyobb pályán, mint az amerikai futballt. A pontozásban és az időbeosztásban is van néhány különbség.

Rögbi

A futball és a foci közötti különbség | Credits The Irish Times

Az egyesületi futball mellett a rögbi az egyetlen másik futballfajta, amelyet a világ számos országában játszanak. Persze a népszerűsége meg sem közelíti az egyesületi labdarúgást, de a rögbi még mindig mérföldekkel megelőzi az amerikai futballt, ha a globális részvételt vesszük figyelembe.

A rögbi kétségkívül a legtesthezállóbb sport ebben a listában. Ezt a játékot 15 a 15 ellen játsszák, ahol két csapat játszik a téglalap alakú pályán, és a labdával a kezükben próbálnak futni, hogy elérjék a másik végét. A mérkőzéseket két, egyenként 40 perces félidőre osztják. És a többi sportághoz hasonlóan a játék a megszakítások és a szünetek miatt sokkal hosszabb ideig tart.

A játékvezető a gólvonal és a holtpontvonal között földre vitt labdával próbálkozást ítél, ami öt pontot ér. Az amerikai futballhoz hasonlóan a játékvezető egy próbálkozás után bónuszrúgást ítél a gólt szerző csapatnak, amely két pontot ér. Ha a támadó csapat a dropkicket választja, azaz a labdát a H alakú kapufák közé lövi, az 3 pontot ér. A büntetőrúgás, amelyet a csapatot ért szabálytalanságért ítélnek meg, szintén 3 pontot ér.

A rögbi olyan országokban népszerű sportág, mint Új-Zéland, Ausztrália, Dél-Afrika, Anglia és még sok más országban. Ezért ez azon kevés játékok egyike, amelyeknek világméretű közönsége van a világbajnokságon. Új-Zéland a legsikeresebb az eddigi három világbajnoki diadalával.

Ausztrál futball

Credits Rhino Australia

Az ovális alakú pályán játszott ausztrál futball egy 18 vs. 18 sportág, amely némi hasonlóságot mutat az amerikai futballal és a rögbivel. A profi ligákban négy, egyenként 20 perces negyedórát játszanak.

Minden csapat úgy próbál gólt szerezni, hogy a labdát az ellenfél kapujába lövi. De az amerikai futballtól vagy a rögbitől eltérően ebben a játékban nincs touchdown. Csak úgy lehet pontot szerezni, ha az ember átrúgja a labdát az oszlopokon. A játék nagy részét dobások helyett rúgásokkal végrehajtott passzokkal is játsszák.

A gól hat pontot ér – ha úgy megy át az oszlopokon, hogy nem érinti az oszlopokat, vagy a lövés után egyik csapat játékosai sem érnek hozzá. Ha a labda útközben érinti az oszlopot, vagy átmegy a hátsó és a főoszlopon, vagy megérinti az ellenfél játékosát, mielőtt bemegy, vagy a gólt szerző játékos a lábán kívül bármely más testrész segítségével a kapuba küldi – Egy pont jár a “hátulról”.

Australia Football League az egyik legnagyobb liga Ausztráliában, ahol ezt a sportágat játsszák. Bár a világ más részein nem túl híres, az ausztrál futballnak hatalmas rajongótábora van odalent.

Gaelic football

Credits YouTube

Az általában Írországban játszott gaelic football az egyesületi és az amerikai futball kombinációja. Az egyenként 15 játékosból álló csapatok a labdát cipelve, rúgva, a hálóba vagy a keresztléceken keresztül dobva próbálnak gólokat szerezni. A legtöbb profi mérkőzést két, egyenként 30 perces félidőben játsszák, kivéve a nemzetközi mérkőzéseket, amelyek összesen 70 percig tartanak.

Gólt úgy lehet szerezni, hogy a labdát a futballhálóra hasonlító, kapus által őrzött háló hátuljába helyezik. A hálóba lőtt gólért a gólszerző csapat 3 pontot kap. Ha a csapat a keresztléceken keresztül rúgja át a labdát, egy pontot kap. A gael labdarúgásban használt labda a focilabdához hasonló.

Mindenképpen reméljük, hogy most már meg tudod különböztetni a futballt a focitól. És biztosak vagyunk benne, hogy megtanultad, hogy a foci nem csak foci, hanem egy csomó minden!