🏀 Előzetes: a 7. számú West Virginia ellen

LAWRENCE, Kan. – A Kansas (7-1, 1-0) a 7/6. számú West Virginia (7-1, 1-0) csapatát fogadja a Big 12 top 10-es csapata ellen kedden, december 22-én, az Allen Fieldhouse-ban. A mérkőzés 20 órakor kezdődik (középen) és az ESPN2-n lesz látható.

A Kansas zsinórban hét győzelmet aratott azóta, hogy elvesztette a szezonnyitó mérkőzését az első számú Gonzaga ellen, és december 17-én 58-57-re nyert a 14/14-es Texas Tech ellen. A Kansas hétmeccses győzelmi sorozata holtversenyben a 11. leghosszabb az NCAA divízió I-ben. A West Virginia az utolsó négy meccsét megnyerte, miután december 18-án 70-65-re nyert az Iowa State ellen.

A Jayhawks hétmeccses győzelmi sorozata a leghosszabb a Big 12-ben, és országos szinten is a 11. leghosszabb. A 12 meccses hazai pályás győzelmi sorozatuk a legjobb a konferenciában és a 12. leghosszabb országosan.

A Kansas átlagosan 78,6 pontot szerez meccsenként, ami a harmadik a Big 12-ben, és +12,4-es pontaránnyal az ötödik a ligában. A KU vezeti a ligát a lepattanók számát versenyenként (43,2), és a +10,1-es lepattanóaránya a második a konferenciában. A KU a legutóbbi hét ellenfelénél több lepattanót szerzett azóta, hogy a szezonnyitón az első számú Gonzaga ellen elveszítette a palánkok csatáját. A Kansas emellett a Big 12 felső felében van a pontszerző támadásban (harmadik 78,6), a pontszerző védekezésben (ötödik 66,3), a pontszerzési mutatóban (ötödik 12,4), a büntetőszázalékban (második 72,2), a mezőnyből szerzett gólok arányában (harmadik 39,3), a hárompontos gólok arányában (második 39,2), a blokkolt dobásokban (második 4,3), a lopásokban (negyedik 7,6) és a hárompontos gólpasszokban (negyedik 8,4). A KU átlagosan 13,5 asszisztot oszt ki versenyenként.

A junior irányító Ochai Agbaji az elmúlt két meccs mindegyikén a KU pontlistáját vezette: 18 pontot szerzett az Omaha ellen (12/11) és 23 pontot a Texas Tech ellen (12/17). Agbaji 15,3 pontos átlaggal vezeti a KU-t, ami a hetedik a Big 12-ben. Az utolsó két meccsén nyolc hárompontost dobott, a szezonban pedig 21-et. Agbaji 19 assziszttal második a csapatban, 10 labdalopással és hat blokkolt dobással pedig harmadik. Az újonc Jalen Wilson vezeti a Kansast 8,0 lepattanó átlaggal, ami kiegészíti a meccsenkénti 14,3 pontját. Az ő lepattanóátlaga a negyedik a konferenciában és az első a liga újoncai között. Wilson három dupla-duplával rendelkezik ebben a szezonban. A másodéves irányító, Christian Braun 12 lopással a második helyen áll a csapat legjobbjaként, és 16 dobott hárompontossal a második a csapatban. Braun 10,6 pontot és 6,1 lepattanót szerez átlagban. A junior irányító David McCormack 11 ponttal és 11 lepattanóval megszerezte első dupla-dupláját a szezonban az Omaha ellen (12/11). McCormack 9,8 pontot szerez versenyenként és 5,4 lepattanót szed le. Az All-American-jelölt, az idősebb Marcus Garrett a Texas Tech ellen (12/17) 10 ponttal és 10 lepattanóval megszerezte első dupla-dupláját a szezonban. Ő vezeti a KU-t 31 assziszttal és 12 labdaszerzéssel, miközben átlagosan 8,8 pontot és 5,1 lepattanót szerez meccsenként.

Az elsőéves Bryce Thompson (egy kezdő, 5.6 ppg), a junior irányító Tyon Grant-Foster (4,3 ppg, 3,4 rpg), a redshirt-senior irányító Mitch Lightfoot (3,9 ppg, 3,0 rpg), a másodéves irányító/forward Tristan Enaruna (2,9 ppg) és az újonc irányító Dajuan Harris Jr. (1,8 ppg). Grant-Foster és Lightfoot holtversenyben vezetik a csapatot hét blokkolt dobással. Harris Agbajival holtversenyben a második a csapatban 19 assziszttal.

A Kansas-West Virginia sorozat akkor kezdődött, amikor a WVU 2012-13-ban csatlakozott a Big 12 konferenciához, és a KU 14-5-re vezet. A Jayhawks az elmúlt kilenc találkozóból nyolcat megnyert, köztük a 2019-es Big 12 bajnokság elődöntőjében a Missouri állambeli Kansas Cityben található Sprint Centerben 88-74-re. A KU 8-0-ra áll a West Virginia ellen az Allen Fieldhouse-ban játszott mérkőzéseken, 3-5-re a WVU Coliseumban és 3-0-ra a Big 12 bajnokságban. A 2019-es elődöntős győzelem mellett a KU 81-71-re legyőzte a WVU-t a 2016-os Big 12 bajnoki mérkőzésen és 81-70-re a 2018-as Big 12 bajnoki mérkőzésen, az összes utószezonbeli találkozót a Sprint Centerben rendezték.

KANSAS NÓTABLES

• A Kansas 6-0-ra áll decemberben és versenyben van azért, hogy Bill Self vezetőedző 18 KU-s szezonja alatt nyolcadik alkalommal legyen veretlen a hónapban. A KU utoljára 2016-17-ben volt veretlen decemberben (6-0).
  • A Texas Tech elleni győzelemmel (12/17) a Kansas az 1991-92-es szezontól kezdve 30 egymást követő konferencia-nyitányt nyert meg, ebből 12-t otthon, 18-at pedig idegenben. A KU utoljára 1991. január 8-án, az Oklahoma ellen veszített 88-82-re a liga nyitányán.
  • A West Virginia lesz az ötödik rangsorolt csapat, amellyel a Kansas 2020-21-ben eddig játszott. A Jayhawks 3-1-re áll rangsorolt ellenfelek ellen 2020-21-ben, és a három győzelem a Gonzagával együtt a legtöbb rangsorolt csapatok ellen aratott győzelmet jelenti. A KU 1-1-re áll a top 10-es csapatok ellen ebben a szezonban.
  • A Kansas nyolc mérkőzésen keresztül öt különböző játékos vezette a csapatot a pontszerzésben és nyolc a labdaszerzésekben. Ebbe beletartozik az is, hogy döntetlen a csapatcsúcs.
  • A Kansas legutóbbi hat vereségét rangsorolt ellenfelektől szenvedte el, ebből három az első ötben volt.
  • Az idei szezonban a Kansas férfi kosárlabdacsapata “UNITED WE STAND” feliratú feliratot visel majd, jelezve ezzel az Egyesült Államokban a közelmúltban történt társadalmi igazságtalanságokkal kapcsolatos álláspontját. A jelvényen aranyszínű betűk vannak, a fekete háttér pedig Kansas állam alakját formázza.